School of Art Committees and Members

This is a complete list of the committees as well as all of the serving members.

Academic Search Committee
Appeals & Discipline Committee
Appropriations Committee
BFA Art History Curriculum Committee
BFA Studio Curriculum Committee
Executive Committee
Graduate Program Committee
School Council
Student Art Curatorial Committee
Tenure & Promotion Committee
Undergraduate Program Committee 

Academic Search Committee

Position  Name  Term
  Ciurysek, Sarah (On Leave)  
  Neufeld, Mark  
  Rey, Dominique  
  Roy, Elizabeth  
  Steiner, Shep ( On Leave)  
  Siwicki, Breanne  
  Stankevicius, Mary  

 

Appeals & Discipline Committee

Position  Name  Term
  Alward, Sharon  
  Foster, David  
  Nickel, Grace  

 

 

Appropriations Committee

Position Name Term
  Bridges, Leigh  
  McCafferty, Daniel  
  Nickel, Grace  

 

BFA Art History Curriculum Committee

4 Art History (1YR Term); 1 Studio (1YR Term)

Position Name Term
  Botar, Oliver July 2018 - June 2019
  Bugslag, Jim July 2018 - June 2019
  Foster, David July 2018 - June 2019
  McCaffery, Daniel July 2018 - June 2019
  Steggles, Mary Ann January - June 2018
  Steiner, Shep (On Leave) July - December 2017

 

BFA Studio Curriculum Committee

4 Studio (2YR Term) alternating; 1 Art History(1YR Term)

 Position  Name  Term
  Alward, Sharon July 2017 - June 2019
  Botar, Oliver July 2017 - June 2017
  Kalberg, Holger July 2017 - June 2018
  Neufeld, Mark July 2017 - June 2019
  Rey, Dominique July 2017 - June 2018
 

Executive Committee

Position  Name  Term
Director  Hess, Paul  
Associate Director  Foster, David  
Chair of Undergraduate Program Committee    
Chair of Appropriations Committee    
Graduate Program Chair    
Business Manager Sankar, Kanchana  
Recording Secretary  Bakun, Corrine  
     
     

 

Graduate Program Committee

2 Elected (2YR Term); 2 Appointed

Position Name Term
Chair Frankel, Harvy  
Elected Neufeld, Mark July 2017 - June 2019
Elected Steiner, Shep July - December 2017 (On Leave)
Elected Steggles, Mary Ann January - June 18
Appointed Ciurysek, Sarah July 2017 - June 2018 (On Leave)
Appointed Nickel, Grace July 2017 -  June 2018
1st Year Student Siwicki, Breanne July 2017 - June 2018
2nd Year Student Stankevicius, Mary July 2017 - June 2018
MFA Student Advisor    
Apointed McCafferty, Daaniel Appointed while Sarah Ciurysek is on leave

  

 

Student Council Committee

Position Name Term
     
     
     

 

Student Art Curatorial Committee

Position Name Term
Chair Foster, David  
  Ciurysek, Sarah (On Leave)  
4th Year Honours Kirchmann, Julien  
2nd Year Graduate Student Wake, Julia  
1st Year Graduate Student Siwicki, Breanne  
  Kalberg, Holger Appointed while Sarah Ciurysek is on leave

  
 

Tenure & Promotion Committee

Position Name Term
  Alward, Sharon  
  Botar, Oliver  
  Bugslag, Jim  
  Nickel, Grace  

 
 

Undergraduate Program Committee

4 Studio (2YR Term) Alternating; 1 Art History (1YR Term); 1 Art History (2YR Term)

Position Name Term
Chair Foster, David July 2017 - June 2018
  Bridges, Leigh July 2017 - June 2019
  Bugslag, Jim July 2017 - June 2019
  Kalberg, Holger July 2017 - June 2018
  Rey, Dominique July 2017 - June 2018
  Roy, Elizabeth July 2017 - June 2019