Search for a final exam by subject code.

Take-Home exams: Refer to your instructor for complete details regarding your Take Home exam. By default, students must submit their work by the end of the assigned exam time slot on the date specified, unless otherwise specified by the instructor. Time slots are 9am – 12pm, 1:30pm – 4:30pm, and 6pm – 9pm.

In-Person Lab exams: Exam location will be determined by the Department.

Updated August 04, 2021

COURSE SECTION DATE TIME LOCATION DURATION INSTRUCTOR
ACC 1100 D01 19-Aug 6:00 PM ONLINE 2 Mingzhi Liu
ACC 1110 D01 16-Aug 9:00 AM ONLINE 3 Alexandra McMullen
ACC 2020 A01 19-Aug 6:00 PM ONLINE 3 Tobias Unruh
ACC 3040 A02 20-Aug 9:00 AM ONLINE 3 Robert Biscontri
ACC 3080 A01 20-Aug 1:30 PM ONLINE 2 Guangping Jiang
ACC 4010 A01 19-Aug 6:00 PM ONLINE 3 Guy Legras
ANTH 1210 D01 20-Aug 6:00 PM ONLINE 2 Barbara Hewitt
ANTH 1220 D01 19-Aug 6:00 PM ONLINE 2 Rumel Halder
ANTH 2000 A01 20-Aug 6:00 PM TAKE HOME   Sardana Nikolaeva
ANTH 2530 A01 21-Aug 6:00 PM TAKE HOME   Sölmundur Pálsson
ANTH 2550 D01 16-Aug 9:00 AM ONLINE 3 Rumel Halder
ARTS 1110 A02 19-Aug 6:00 PM TAKE HOME   Stephanie Crook
ASIA 1430 A01 17-Aug 9:00 AM ONLINE 3 Jonathon Malek
ASIA 1760 A01 17-Aug 1:30 PM ONLINE 2 Lanlan Li
BIOL 1030 A01 20-Aug 6:00 PM ONLINE 3 Kyle McDonald
BIOL 1412 A01 17-Aug 9:00 AM ONLINE 2 Jennifer McLeese
BIOL 2420 A01 18-Aug 6:00 PM ONLINE 2 Diana Mlinar
CHEM 1310 A01 17-Aug 9:00 AM ONLINE 3 Erin Lindenberg
CHEM 2220 A01 21-Aug 6:00 PM ONLINE 3 Dustin Nevonen
CHEM 2370 A01 16-Aug 9:00 AM IN-PERSON 3 Diana Milner
CLAS 1520 D01 21-Aug 6:00 PM TAKE HOME   Keith Collins
COMP 1010 A01 16-Aug 1:30 PM ONLINE 3 Kathryn Marcynuk
COMP 1012 A01 16-Aug 9:00 AM ONLINE 3 Adam Pazdor
COMP 1020 A01 16-Aug 9:00 AM ONLINE 3 Lauren Himbeault
COMP 2080 A01 17-Aug 6:00 PM ONLINE 3 Jennifer Vaughan
COMP 2140 D01 21-Aug 9:00 AM ONLINE 3 Heather Matheson
COMP 2150 A01 20-Aug 1:30 PM ONLINE 3 Ali Neshati
COMP 2160 A01 16-Aug 1:30 PM ONLINE 2 Mehdi Niknam
COMP 2280 A01 19-Aug 1:30 PM ONLINE 3 Jonathan Boisvert
COMP 3010 A01 16-Aug 9:00 AM ONLINE 3 Robert Guderian
COMP 3170 A01 18-Aug 1:30 PM ONLINE 3 Helen Cameron
ECE 2160 A01 21-Aug 6:00 PM ONLINE 3 Iman Kaffashan
ECE 3610 A01 20-Aug 9:00 AM ONLINE 3 Kathryn Marcynuk
ECON 1010 A03 18-Aug 6:00 PM ONLINE 3 Shantanu Debbarman
ECON 1010 D01 20-Aug 1:30 PM ONLINE 2 Francis Dzikpe
ECON 1020 A02 21-Aug 1:30 PM ONLINE 2 Sidra Hameed
ECON 1020 D01 21-Aug 1:30 PM ONLINE 2 Francis Dzikpe
ECON 2010 D01 18-Aug 1:30 PM ONLINE 3 Bibhuti Sarker
ECON 2020 D01 20-Aug 6:00 PM ONLINE 2 Siavash Taheri
ECON 2030 A01 19-Aug 1:30 PM ONLINE 3 Nicolae Dragan
ECON 2040 D01 17-Aug 1:30 PM ONLINE 3 Md Thuhid Noor
ECON 3392 A01 20-Aug 1:30 PM ONLINE 3 Mohammad Iqbal Hossain
ECON 3670 A01 16-Aug 1:30 PM ONLINE 2 Md Thuhid Noor
ECON 3680 A01 18-Aug 6:00 PM ONLINE 3 Bibhuti Sarker
ENG 1430 A01 18-Aug 6:00 PM ONLINE 2 Donald Petkau
ENG 1440 A01 20-Aug 1:30 PM ONLINE 2 Graziano Fiorillo
ENVR 1000 D01 17-Aug 1:30 PM ONLINE 2 Leslie Goodman
FIN 2200 A02 20-Aug 9:00 AM ONLINE 3 Quoc Phan
FIN 2200 D01 17-Aug 1:30 PM ONLINE 3 Ying Zhang
FIN 3410 A01 19-Aug 1:30 PM ONLINE 2 Qi Zhang
FMLY 1010 G02 18-Aug 9:00 AM ONLINE 2.5 Sharon Balasko
FMLY 1420 G01 20-Aug 1:30 PM ONLINE 2 Rachael Pettigrew
FMLY 2400 G01 20-Aug 1:30 PM ONLINE 1.25 Lisa Bednar
GEOG 1280 D01 19-Aug 1:30 PM ONLINE 2 Lisa Ford
GEOG 1290 A02 17-Aug 6:00 PM ONLINE 2 Juliana Marini Marson
GEOG 1290 D01 18-Aug 1:30 PM ONLINE 2 John Campbell
GEOG 2570 D01 18-Aug 9:00 AM ONLINE 2 Julianna Enns
GEOG 2580 D01 20-Aug 1:30 PM ONLINE 2 Julianna Enns
GEOG 2630 D01 19-Aug 1:30 PM ONLINE 2 Olga Shugurova
GEOG 3390 D01 21-Aug 6:00 PM ONLINE 2 John Iacozza
GEOL 1410 A01 17-Aug 9:00 AM ONLINE 2 Russel Hiebert
GMGT 1010 A02 21-Aug 1:30 PM ONLINE 2 Brock Cordes
GMGT 2010 A02 18-Aug 6:00 PM ONLINE 3 Rakesh Mittoo
GMGT 2060 A01 16-Aug 1:30 PM ONLINE 2 Sean Macdonald
GMGT 2070 D01 20-Aug 6:00 PM ONLINE 1.5 Yulin Shi
HIST 1360 A01 21-Aug 6:00 PM ONLINE 3 Jody Perrun
HIST 1430 A01 17-Aug 9:00 AM ONLINE 3 Jonathon Malek
HIST 2730 A01 20-Aug 6:00 PM TAKE HOME   George Buri
HNSC 1200 A02 20-Aug 9:00 AM ONLINE 1.75 Ala'a Eideh
HNSC 1200 D01 21-Aug 6:00 PM ONLINE 1.75 Kristin Hildahl-Shawn
HNSC 1210 A01 16-Aug 1:30 PM ONLINE 1.75 Mohammed Moghadasian
HNSC 1210 A02 16-Aug 9:00 AM ONLINE 1.75 Mohammed Moghadasian
HNSC 1210 D01 16-Aug 1:30 PM ONLINE 1.75 Kristin Hildahl-Shawn
HNSC 2000 A01 18-Aug 9:00 AM ONLINE 1.75 Lucien Cayer
HNSC 2130 A01 16-Aug 6:00 PM ONLINE 1.25 Mohammed Moghadasian
HNSC 2130 D01 19-Aug 1:30 PM ONLINE 2 Snehil Dua
HNSC 2140 A01 20-Aug 1:30 PM ONLINE 2 Semone Myrie
HNSC 3350 D01 16-Aug 9:00 AM ONLINE 2 Jessica Rutherford
HRIR 3450 A01 21-Aug 6:00 PM ONLINE 0.25 John Godard
KPER 1200 D01 19-Aug 9:00 AM ONLINE 2 Pinar Eskicioglu
KPER 2330 A01 19-Aug 6:00 PM ONLINE 3 Meaghan Ewharekuko
KPER 2540 D01 20-Aug 6:00 PM ONLINE 2 Shirley Toogood
KPER 3512 A01 21-Aug 6:00 PM ONLINE 1.75 Kimberly Keats
LING 1460 A01 17-Aug 1:30 PM ONLINE 3 Alice Coates
MATH 1010 A02 19-Aug 1:30 PM ONLINE 1 Liliana Menjivar Lopez
MATH 1300 A01 17-Aug 1:30 PM ONLINE 3 Idrissa Ba
MATH 1700 A01 20-Aug 9:00 AM ONLINE 2 Alan Pasos Trejo
MATH 2132 A01 20-Aug 9:00 AM ONLINE 3 Donald Trim
MATH 3132 A01 19-Aug 1:30 AM ONLINE 3 Nicholas Harland
MBIO 2370 A01 16-Aug 9:00 AM IN-PERSON 3 Diana Mlinar
MBIO 3410 A01 18-Aug 9:00 AM ONLINE 3 Muntahi Mourin
MKT 3230 A02 16-Aug 1:30 PM ONLINE 1.5 Namita Bhatnagar
MKT 3248 A01 18-Aug 9:00 AM ONLINE 3 Sri Kamatham
MSCI 2150 A02 21-Aug 9:00 AM ONLINE 3 Yuvraj Gajpal
MSCI 2150 A03 21-Aug 9:00 AM ONLINE 3 Srimantoorao Appadoo
NATV 1220 A02 21-Aug 6:00 PM TAKE HOME   Shauna Mulligan
PHIL 1290 A02 19-Aug 6:00 PM TAKE HOME   David Hampton
PHIL 2750 A02 18-Aug 9:00 AM TAKE HOME   David Hampton
PHYS 1030 A01 18-Aug 1:30 PM ONLINE 3 Prem Basnet
POLS 1502 D01 17-Aug 9:00 AM ONLINE 3 Robert Peeler
POLS 2504 A01 16-Aug 9:00 AM ONLINE 3 Olga Skarlato
POLS 3140 T01 19-Aug 1:30 PM TAKE HOME   Bryce Offenberger
PSYC 2260 D01 18-Aug 6:00 PM ONLINE 3 Thomas Harrigan
PSYC 2490 D01 21-Aug 6:00 PM ONLINE 2 Justine MacLean Legge
PSYC 3150 D01 16-Aug 9:00 AM ONLINE 2 Ryan Heckert
PSYC 3310 D01 20-Aug 6:00 PM ONLINE 2 Jocelyn Proulx
PSYC 3470 D01 19-Aug 6:00 PM ONLINE 2 Lori Doan
REC 2100 D01 16-Aug 9:00 AM ONLINE 1.5 Jill Bueddefeld
RLGN 1322 A01 21-Aug 1:30 PM ONLINE 3 Emily Hanlon
RLGN 1410 A01 18-Aug 1:30 PM ONLINE 2.5 Michael Caligiuri
SCM 2160 A02 17-Aug 6:00 PM ONLINE 3 Yuvraj Gajpal
SOC 1200 D01 17-Aug 6:00 PM ONLINE 2 Kaitlyn Kuryk
SOC 1200 D03 17-Aug 6:00 PM ONLINE 2 Wanda Hounslow
SOC 2290 A01 17-Aug 1:30 PM ONLINE 3 Pallabi Bhattacharyya
SOC 2330 D01 19-Aug 6:00 PM TAKE HOME   Raymond Foui
SOC 2510 D01 18-Aug 1:30 PM ONLINE 3 Melanie Murchison
SOC 3410 A01 17-Aug 1:30 PM ONLINE 3 Melanie Murchison
SOC 3740 T03 19-Aug 9:00 AM TAKE HOME   Renée Hoffart 
SOC 3790 A01 20-Aug 6:00 PM ONLINE 3 Melanie Murchison
STAT 1000 A02 18-Aug 6:00 PM ONLINE 3 Zenaida Mateo
STAT 2000 A01 18-Aug 1:30 PM ONLINE 3 Carrie Madden